Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatki lokalne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-03-30 14:38:31
opolski, podatki, prawo, łódź

Gminy w interesie swoich mieszkańców mają prawo do ustalania podatków lokalnych.


Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych w miastach wojewódzkich są one ustalane na dany rok podatkowy w drodze uchwały przez Rady Miejskie. Stawki nie mogą przekroczyć wartości określonych w ustawie, a często są niższe. O tym, że w kolejnym roku podatkowym opłaty pozostają na niezmienionym poziomie decyduje utrzymująca się deflacja. W roku 2015 większość opłat i podatków lokalnych nie zmieniła się w stosunku do roku poprzedniego.

W Opolu za metr sześcienny wody zużywanej na cele socjalno – bytowe trzeba zapłacić 3,06 zł, przeznaczonej do produkcji żywności, środków farmaceutycznych lub na cele konfekcjonowania – 3,10 zł, zaś zużywaną do innych celów – 3,13 zł i jest to najniższa stawka w kraju. Odprowadzenie ścieków bytowych kosztuje 4,23 zł, a przemysłowych – 7,84 zł. Za metr sześcienny wody najwięcej płaci się w Warszawie – 6,93 zł. Odbiór ścieków najdroższy jest w Katowicach – 8,07 zł za metr sześcienny, najtańszy w Białymstoku – tylko 3,18 zł.

Koszt odbioru odpadów zbieranych w sposób selektywny wynosi 13,00 zł za osobę, a niesegregowanych – 20,00. Ceny zagospodarowania odpadów w poszczególnych miastach wojewódzkich są bardzo zróżnicowane. Średnio na osobę najwięcej za odbiór odpadów segregowanych zapłacić trzeba w Szczecinie – 50,00 zł, gdzie opłata pobierana jest od gospodarstwa domowego. Tu też najwięcej wynosi opłata za śmieci niesegregowane – 80,00 zł za gospodarstwo. Najmniej, bo 8,00 zł za osobę kosztuje odbiór odpadów segregowanych w Zielonej Górze, a niesegregowanych – 12,00 zł, w Kielcach.

Podatek od nieruchomości dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania gruntów w ewidencji wynosi 0,84 zł od metra kw. Za budynki mieszkalne zapłacić trzeba 0,61 zł, a związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – 22,66 zł. Najniższy podatek od gruntów przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej w miastach wojewódzkich to 0,27 zł za metr kw. w Krakowie – przy działaniach związanych ze sportem i rekreacją. Najwyższy, 0,90 zł - w Poznaniu. Również podatek od nieruchomości dla budynków mieszkalnych i przeznaczonych na działalność gospodarczą jest najwyższy w Poznaniu – odpowiednio 0,75 i 23,13 zł od metra kw. Najmniej za budynek mieszkalny płaci się w Zielonej Górze – 0,42 zł, a pod działalność gospodarczą w Olsztynie – 14,00 zł za metr kw. przy prowadzeniu działalności hotelarskiej.

Podatek transportowy kształtuje się w granicach od 781,00 zł za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 12 ton, posiadający dokument poświadczający spełnienie normy jakościowej dotyczącej emisji spalin EURO lub instalacji gazowej do 3 121,00 zł za ciągnik siodłowy lub balastowy przystosowany do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej, niż 12 ton. Najniższy podatek od środków transportu, wynoszący 327,00 zł płaci się w Warszawie za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 tony o napędzie hybrydowym albo elektrycznym. Najwięcej, bo 3 133,00 zł zapłacić trzeba w Olsztynie za samochód ciężarowy o więcej, niż czterech osiach i masie powyżej 29 ton.

Za sprzedaż z ręki dzienna opłata handlowa w Opolu niezależnie od miejsca wynosi 6,00 zł. Inna, na terenie targowiska kosztuje 15,50 zł, a na pozostałym terenie miasta – 22,50 zł. Najniższa opłata targowa wynosi 0,10 zł za metr kw. powierzchni zajmowanej na targowiskach w Łodzi. Najdroższej jest w Szczecinie, gdzie za handel w strefie śródmiejskiej dziennie trzeba zapłacić 500,00 zł i w Warszawie, gdzie tyle samo kosztuje sprzedaż choinek ciętych, sztucznych i w donicach w strefie I a.

W większości miast wojewódzkich nie pobiera się opłat za psa. Wyjątkami są Szczecin, gdzie opłata wynosi 50,00 zł rocznie i Kielce – 45,00 zł. W Opolu opłaty za psa nie przewidziano.

 

Źródło:

www.bip.gov.pl

www.bip.um.opole.pl