Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZamki, dwory, pałace i dinozaury

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Piotr Regeńczuk | 2018-01-22 11:51:09
opolskie, turystyka, przyroda, zabytki, dinozaury

Opolszczyzna to nie tylko atrakcje przyrodnicze. To również kraina zamków, dworów i pałaców, a także - dinazaurów.

Dużą część obszaru zajmują lasy z parkami krajobrazowymi i rezerwatami przyrody. Do dyspozycji turystów pozostają szlaki Gór Opawskich, Góry Świętej Anny, parków krajobrazowych - np. Stobrawskiego.

W miejscowości Kamień Śląski w obiektach pałacowych powstało nowoczesne sanatorium, prywatne lotnisko (z hangarami, serwisem, hotelem) przewidziane dla małego ruchu lotniczego oraz pełnowymiarowe pole golfowe. Wśród obiektów wartych odwiedzenia należy wymienić pałac w Mosznej, Kopicach, Żyrowej, Głogówku, zamek Piastów Śląskich w Brzegu czy pałac w Rogowie.

Ciekawym punktem na mapie turystycznej jest Nysa, gdzie można podziwiać zespoły pałacowo-dworskie, klasztorne, sakralne czy fortyfikacyjne z przestrzeni wielu wieków. Co rok w lipcu odbywają się wydarzenia upamiętniające zdobycie twierdzy przez wojska napoleońskie.

Inne zespoły zabytkowe można podziwiać w Głogówku (jedna z 9 w Polsce kaplic loretańskich), Brzegu, Paczkowie czy Namysłowie.

Ofertę dla osób aktywnych uzupełniają stadniny koni, wydarzenia motoryzacyjne, maraton czy spływy kajakowe.

 

źródła: GUS (marzec 2015 r.)

 

Szlak na Biskupią Kopę (890 m n.p.m.) - najwyższy szczyt polskiej części Gór Opawskich i najwyższe wzniesienie woj. opolskiego - jest równie popularny wśród miłośników pieszych wędrówek, co uprawianie sportów wodnych, wędkarstwa czy żeglarstwa na jeziorach Opolszczyzny wśród zwolenników odpoczynku nad wodą.

Z danych opolskiego konserwatora wynika, że w regionie jest ok. 180 zamków, dworów i pałaców wpisanych do rejestru zabytków. Tych niewpisanych jest drugie tyle.

Ponad połowa z wpisanych jest w stanie średnim i dobrym. Kilka całkowicie wyremontowano, przekształcając w hotele czy kompleksy wypoczynkowe, np. pałace w Izbicku, Kamieniu Śląskim czy Rogowie Opolskim. Ok. 60 to natomiast budowle określone jako zagrożone.

Wśród najbardziej zniszczonych i najbardziej malowniczych jest pałac w Kopicach, zwany „pałacem na wodzie”. Zdaniem wielu mógłby być równie wielką atrakcją, jak zamek w Mosznej, gdyby nie popadł w ruinę. Wielką atrakcją jest też na Opolszczyźnie Śląski Wawel, czyli Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, z renesansowymi krużgankami, oraz Muzeum Piastów Śląskich i bogato zdobioną bramą wjazdową.

Dużą popularność zyskał również wyremontowany całkowicie w ostatnich latach pałac w Sulisławiu, którego początki sięgają XVII wieku. Dziś mieści się w nim jedyny podobno w Polsce ośrodek medycyny ajurwedyjskiej oraz pierwszy na Opolszczyźnie pięciogwiazdkowy hotel. W klasyczne, wytworne zamkowe wnętrza wpleciono elementy i symbolikę dalekich Indii.

 

 

moszna

Dzieci podczas festiwalu nauki w bajkowej scenerii pałacu w Mosznej, PAP/ Krzysztof Świderski

 

Pałac w Mosznej 

 

Pałac w mosznej - obok JuraParku oraz kompleksu Góry Św. Anny z sanktuarium i amfiteatrem - jest najchętniej odwiedzanym miejscem przez turystów.

Budowla w Mosznej przypomina tę z czołówki disneyowskich filmów. Ma 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Według jednej z legend, główny budowniczy zamku hrabia Franz Hubert Tiele-Winckler dopilnował, by wież było właśnie tyle, bo gdyby było ich sto, musiałby utrzymywać garnizon wojska. Według innej, ród miał 99 majątków i hrabia postanowił dać temu wyraz w liczbie wieżyczek.

Zamek powstał w połowie XVII w. Jego eklektyczna bryła składa się z odbudowanej po pożarze z 1896 r. barokowej części środkowej, neogotyckiego skrzydła wschodniego oraz skrzydła zachodniego w stylu neorenesansowym. Dzięki temu to jeden z najbardziej różnorodnych architektonicznie zamków w Polsce. Atrakcją w Mosznej jest też park z wielowiekowymi drzewami, stawami, mostkami, azaliami i rododendronami. W zamku mieści się hotel, restauracja i kawiarnia. Tuż obok jest też stadnina koni. 

 

Zabytki sakralne

 

Warte uwagi są także opolskie zabytki sakralne. Oprócz opolskiej katedry, turystyczną atrakcją jest np. szlak drewnianych kościołów, których na Opolszczyźnie jest ich blisko siedemdziesiąt. Pochodzą one w większości z XVI-XVIII wieku. Niewielkie, zbudowane z pociemniałego drewna stały się charakterystycznym elementem opolskiego krajobrazu i jedną z turystycznych atrakcji regionu.

Warto zwiedzić m.in. bazylikę św. Jakuba i Agnieszki w Nysie posiadającą jeden z największych i najbardziej stromych dachów w Europie. Innym punktem jest tzw. Szlak Polichromii Brzeskich z kościołem św. Jakuba Apostoła w Małujowicach, zwany “śląską Sykstyną”. Kolejnym miejscem jest Sanktualrium na Górze Świętej Anny przyciągające pielgrzymów z całej Polski. Na terenie województwa istnieje kilkaset kościołów z powstałych na przestrzeni prawie tysiąca lat, reprezentujących wiele odmiennych styli budownictwa.

Bazylika św. Jakuba i Agnieszki w Nysie

 

W krainie dinozaurów

 

Oprócz walorów naturalnych, Opolszczyzna może się też pochwalić atrakcjami turystycznymi stworzonymi ręką ludzką. Jedną z nich jest JuraPark w Krasiejowie (pow. opolski). Rokrocznie kompleks odwiedza ok. 200 tys. osób.

Na 44 hektarach zgromadzono tu ponad 260 naturalnej wielkości makiet prehistorycznych dinozaurów, przedstawiających blisko 60 gatunków tych prazwierząt. Można je obejrzeć w naturalnym otoczeniu - ustawiono je wzdłuż ponad 1,5-km ścieżki. W krasiejowskim JuraParku znajduje się też trójwymiarowe kino i Tunel Czasu, w którym - podróżując specjalną kolejką - poznaje się dzieje Ziemi. To jedno z trzech najdłuższych kin 3D na świecie - jego ekran mierzy pół kilometra.

Jest tu również "oceanarium", gdzie zamiast szyb akwariowych są olbrzymie ekrany multimedialne, na których można oglądać trójwymiarowe pływające dinozaury sprzed milionów lat, wśród nich np. praprzodka rekina. Dzieci mogą się też w parku pobawić w archeologów i poszukać w ziemi skamieniałych kości.

JuraPark to nie tylko miejsce rozrywki. Obok makiet dinozaurów zobaczyć tu można prawdziwe skamieniałości. Park powstał bowiem w miejscu, gdzie znaleziono największe w Europie pokłady kości triasowych kręgowców. Muzeum im poświęcone znajduje się nad czynnym wciąż stanowiskiem badawczym w Krasiejowie, tuż przy JuraParku, gdzie pracują paleontolodzy. Wśród wielu znalezionych na tym cmentarzysku dinozaurów odkryto też zupełnie nieznanego. Nazwano go - ze względu na to, iż odnaleziony został na Śląsku Opolskim - Silesaurus opolensis.

Jedną z atrakcji JuraParku w Krasiejowie jest otwarty w czerwcu 2014 roku Interaktywny Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Podróż po prehistorii rozpoczyna się w nim 66 milionów lat temu, gdy życie na Ziemi zostało niemal zgładzone. Potem widzowie przenoszą się do bliższych współczesności czasów, kiedy rozpoczęła się ewolucja człowieka. Wędrówce po muzeum towarzyszy wirtualny przewodnik, wyjaśniający tajemnice losów ludzkości. Filmy emitowane są w technologii 3D.

Opole

 

Turystycznych atrakcji nie brakuje również w samym Opolu, gdzie oprócz Rynku z ratuszem wzorowanym na florenckim oraz XIII-XIV-wiecznej Wieży Piastowskiej jest także słynny opolski amfiteatr (niedawno gruntownie przebudowany), gdzie od 1963 roku odbywają się legendarne Krajowe Festiwale Piosenki Polskiej. Pojawiały się na nich i rodziły największe gwiazdy polskiej muzyki. Część z tych gwiazd uhonorowana została także w specjalnymi, pamiątkowymi płytami, odsłanianymi w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki, która znajduje się naprzeciwko opolskiego Ratusza.

Nie sposób wymienić wszystkich artystów polskiej estrady, którzy w Opolu podczas festiwalu występowali. Wśród tych, którzy z Opola pochodzą lub dłuższy czas w nim mieszkali, są m.in. Edyta Górniak, Michał Bajor czy Elżbieta Zapendowska.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej to niejedyne muzyczne wydarzenie w Opolu. Warto wspomnieć choćby o odbywającym się rokrocznie od lat i zataczającym coraz szersze kręgu Międzynarodowym Festiwalu Perkusyjnym Drum Fest, na który zjeżdżają największy wirtuozi nie tylko perkusji.

Wśród turystycznych atrakcji stolicy polskiej piosenki wymienić też trzeba opolski ogród zoologiczny, zrewitalizowane bulwary nadodrzańskie, tereny nad Młynówką – starym korytem Odry, Most Groszowy zwany Zielonym, skansen w Muzeum Wsi Opolskiej na obrzeżach miasta czy wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego, prezentujące dzieje Opolszczyzny.

W mieście jest także Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera; Teatr im. Jana Kochanowskiego, w którym rokrocznie organizowane są Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska”; Galeria Sztuki Współczesnej goszcząca np. wystawy World Press Photo czy Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

W regionie od lat działa jeden z najlepszych siatkarskich zespołów w kraju – Zaksa Kędzierzyn-Koźle - obecnie Mistrz Polski w siatkówce mężczyzn.

Nie tylko fani siatkówki znajdą na Opolszczyźnie coś dla siebie. Miłośnicy hokeja mogą szukać emocji na opolskim lodowisku Toropol, gdzie mecze rozgrywa ekstraklasowy już Orlik Opole; fani szczypiorniaka znajdą natomiast miejsce na hali Gwardii Opole, która walczy o powrót do najwyższej ligi piłki ręcznej. Wysokiej rangi imprezy gości też raz na jakiś czas stadion żużlowego kolejarza, który mocno wspiera wielki mistrz tego sportu sprzed lat, opolanin Jerzy Szczakiel. Jednych z najbardziej utytułowanych sztangistów wychowuje natomiast klub Budowlani Opole, w którym trenuje brązowy olimpijczyk z Londynu, Bartłomiej Bonk.

Inna znana postać sportu, mieszkająca w stolicy polskiej piosenki – dwukrotny mistrz Polski w skoku wzwyż na stadionie (1980, 1983) i pod dachem (1982), uczestnik igrzysk w Moskwie w 1980 roku Janusz Trzepizur.

W 2013 roku późniejsza halowa mistrzyni świata w skoku wzwyż Kamila Lićwinko (wtedy jeszcze Stepaniuk) z Podlasia Białystok właśnie podczas mityngu w Opolu wynikiem 1,99 m poprawiła o dwa centymetry rekord Polski w skoku wzwyż kobiet. Poprzedni przez 29 lat należał do Danuty Bułkowskiej. Bułkowska jest zresztą jednym ze stałych bywalców Opolskiego Festiwalu Skoków, na które Trzepizur zaprasza polskich mistrzów i olimpijczyków, by zachęcać do uprawiania sportu najmłodszych.

Pod Opolem działa np. aeroklub, a w nim sekcje spadochronowa, szybowcowa, samolotowa, motolotniowa. Natomiast w miejscowościach takich jak Moszczanka, Pokrzywna czy Jarnołtówek powstało wiele nowoczesnych ośrodków wypoczynkowych z pełnym zapleczem fizykoterapetycznym (m. in. basen, masaże klasyczne i wodne). W Kamieniu Śląskim istnieje z kolei nowoczesne sanatorium.