Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuOpolskie wita

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-01 11:34:14
opolskie, opole, ludność

Woj. opolskie znajduje się w południowo-zachodniej części Polski, w dorzeczu górnej Odry. Bezpośrednio graniczy z Czechami, a także woj. śląskim, dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim.

Opole, PAP/Krzysztof Świderski

 

Atutem regionu jest autostrada A4, biegnąca z jego zachodu na wschód, ale też bliskość autostrady A1, oraz sieć dróg komunikująca region z południem Europy, a także gęsta sieć kolejowa. Wszystko to sprawia, że region znajduje się na trasie ważnych linii komunikacyjnych, łączących Polskę z Francją, Niemcami, krajami Beneluksu oraz z Ukrainą, a bezpośrednio także z Republiką Czeską.

Z kolei bliskość węzła m.in. w Sośnicy (A1) ułatwia komunikację z rynkami: Czech, Słowacji, Węgier, Włoch czy Austrii. Korzystny dla inwestorów powinien być również łatwy dojazd do lotnisk międzynarodowych we Wrocławiu, Katowicach, Krakowie czy Ostrawie. Do Berlina z Opola jest niespełna 400 km, do Pragi zaledwie 280 km, do Wiednia 340 km, do Bratysławy 360 km a do Warszawy – 320 km.

Główne sektory gospodarki regionu to przemysł – zwłaszcza chemiczny, budowlany i spożywczy – oraz rolnictwo.

Powierzchnia Opolszczyzny to niespełna 9,5 tys. km kw. Zamieszkuje ją nieco ponad 1 mln mieszkańców – z czego blisko 65 proc. w miastach. Problemem regionu – ze względu na najniższą w kraju dzietność oraz najwyższy odsetek migracji – jest jego wyludnianie. Z danych opolskich demografów wynika, że od lat 50. z regionu wyjechało na stałe ponad 230 tys. osób, a obecnie ok. 120 tys. przebywa czasowo za granicą.

 

 

źródła: GUS (marzec 2015 r.)

 

 

Należy jednak zauważyć, że woj. opolskie jako pierwsze w kraju rozpoczyna systemowe przeciwdziałanie niekorzystnym tendencjom demograficznym wprowadzając – m.in. dzięki pieniądzom unijnym - program tzw. Specjalnej Strefy Demograficznej. To projekt, którego realizacja ma zapobiegać depopulacji w regionie. Składa się on z czterech pakietów: żłobkowo-przedszkolnego, pakietu edukacja a rynek pracy, złota jesień oraz praca to bezpieczna rodzina. Jego celem jest tworzenie miejsc pracy, sprzyjających warunków dla inwestorów, którzy zechcą ulokować swój kapitał w regionie oraz dla mieszkańców, tak by zatrzymywać ich w województwie oraz skłaniać do zakładania w nim rodzin.

Największym „bogactwem” Opolszczyzny są ludzie - przyzwyczajeni do ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Opolskie to region, który cechuje bogactwo tradycji i zgodne współdziałanie różnych kultur: polskiej, czeskiej i niemieckiej. Dlatego mieszkańcy regionu są otwarci na kontakty zagraniczne i wymianę doświadczeń. Wielu z nich pracuje w krajach Unii Europejskiej, głównie w Niemczech, Austrii, Holandii i Belgii. Kontakty te pozwalają przenosić na rynek województwa wzorce i standardy pracy istniejące w tych krajach, wpływają na wzrost kwalifikacji kadr w regionie, dają doskonałą znajomość wymogów stawianych przez pracodawców zachodnioeuropejskich. Powracający do regionu ludzie tworzą nowe miejsca pracy, wzmacniając sektor małej i średniej przedsiębiorczości oraz wykorzystując swoje bogate doświadczenie z europejskiego rynku pracy.

Przejawem wielokulturowości Opolszczyzny jest także współistnienie w lokalnej społeczności największej w kraju mniejszości – mniejszości niemieckiej. W spisie powszechnym z 2011 r. narodowość niemiecką zadeklarowało ponad 148 tys. osób, z czego znaczna część to mieszkańcy woj. opolskiego. Mają oni swoich przedstawicieli na wszystkich szczeblach samorządu – od gmin, przez powiaty po sejmik - i korzystają z przysługujących jej przywilejów, np. w zakresie szkolnictwa i dwujęzycznego nauczania. Widoczne tego efekty to też m.in. dwujęzyczne nauczanie w coraz większej liczbie szkół na Opolszczyźnie czy dwujęzyczne, polsko-niemieckie tablice, które są już w ponad 330 miejscowościach w 26 gminach regionu.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej, pełen ogromnych makiet dinozaurów JuraPark w Krasiejowie, siatkarska Zaksa Kędzierzyn-Koźle czy bajkowe zamki – to największe atrakcje najmniejszego, ale korzystnie położonego regionu - Opolszczyzny.

 

Młodzi zdolni

 

Rozwijaniu kwalifikacji mieszkańców opolskiego służą także istniejące w regionie - przede wszystkim w stolicy województwa - uczelnie. W głównym ośrodku akademickim – Opolu - kształci się ok. 40 tys. studentów, co stanowi jedną czwartą mieszkańców miasta. Swoje siedziby mają w mieście: Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa, Wydział Ekonomiczny Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu oraz Wydział Zamiejscowy Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego. W regionie funkcjonuje także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie oraz Wyższa Szkoła Humanistyczno - Ekonomiczna w Brzegu.